Kronika

Wezwanie kościoła wiąże się z tragicznym wydarzeniem w nocy 16 VII 1908 roku, kiedy to miała miejsce powódź związana z oberwaniem chmury. Utonęło wówczas 21 osób. Parafianie zapragnęli, aby nawiedzała ich Matka Boża, opiekowała się nimi i chroniła ich przed ciężkimi klęskami.
W latach 1948 – 1949 wybudowano plebanię. Mieszkańcy rozpoczęli starania o utworzenie parafii w Juszczynie. W roku 1952 został wydany dekret kurialnym z dnia 30 października 1952 r., który ogłosił Juszczynę licząca wówczas 1472 mieszkańców odrębną parafią. Pierwszym jej proboszczem został ks. Stanisław Ficek.

Wnętrze szalowano deskami. W przedsionku po prawej znajdują się rzeźby Władysława Murańskiego – jednego z czołowych twórców ludowych pochodzących z Juszczyny. Kolebkowe sklepienie świątyni zdobione jest rzeźbami w kształcie dziewięćsiłu. Główny ołtarz umieszczony w trójbocznym prezbiterium również jest drewniany. Wyrzeźbiono go w stylu nawiązującym go gotyku. Otaczają go drewniane, rzeźbione lichtarze a także – po bokach – figury św. Piotra i Pawła (autorstwa p.Czulaka z Buczkowic. W ołtarzu głównym znajduje się obraz pochodzącego z Bielska artysty – Bema. Przedstawia on Nawiedzenie Najświętszej Maryi. Przy ołtarzu znajduje się również drewniana chrzcielnica (wykonali ją Karol Kaleta i Władysław Polak). Nad prezbiterium umieszczono rzeźbioną pozłacaną figurą gołębicy – symbol Ducha Świętego. Boczne ołtarze kościoła wyrzeźbiono w stylu neogotyckim. W lewym znajduje się figura Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz św. Wojciecha. W prawym z kolei św. Józef z Dzieciątkiem na ręku oraz posążek Maryi z Dzieciątkiem na ręku. W tyle kościoła stoją dwa konfesjonały, autorem starszego z nich jest Wiktor Głuszka z Białej.
Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny poświęcony został w 1927 roku przez bp Stanisława Rosponda. Świątynia jest drewniana, wzniesiona na kamiennej podmurówce. Wierzę kościelną wieńczy hełm z metalowym krzyżem. Do budowy kościoła przyczynili się nie tylko mieszkańcy Juszczyny, którzy ochoczo oddawali ofiary na ten cel ale także sam arcyksiążę Karol Stefan Habsburg – poprzez podarowanie na en cel 110 m³drzewa i 50 m³desek. W 1924 roku powstały fundamenty kościoła, a całość ukończono w 1927 r. Budowniczym kościoła był mistrz ciesielski z Żywca.

info zaczerpnięte z cudnebeskidy.pl

fot: azemczak.pl – Agnieszka Zemczak