Ostatnia niedziela nie była zwyczajną niedzielą. Była ostatnią wspólną niedzielą, podczas której na Mszy  Świętej Parafianie dziękowali swojemu Proboszczowi Księdzu Kazimierzowi Bubie za 18 lat i 2 miesiące pobytu w parafii.
W ubiegłą sobotę żegnaliśmy się również z Księdzem Józefem Pasternakiem, który był u nas przez ostatnie lata Wikariuszem.
Po sumie nadszedł czas pożegnania  – nawet najtwardsi mieli łzy w oczach.

„Wszystko w życiu ma swój początek i koniec…”

Pożegnać się z Księżmi, którzy wskazywali nam jak postępować i jaką drogę wybrać jest bardzo ciężko. Czas tak szybko biegnie… niestety nie da się go zatrzymać.
Wiele pracy, serca i zdrowia włożyliście, aby nasza Świątynia i jej otoczenie były coraz piękniejsze. Tyle rzeczy materialnych pozostanie, ale Wy Drodzy Księża zostawiacie nam również głęboką spuściznę duchową.
My parafianie nie mówimy „żegnajcie”, ale „do zobaczenia” i miejmy nadzieję, że już szybko.

****

Drogi Księże Kazimierzu dyskretnie służyłeś pomocą materialną potrzebującym w naszej parafii. Twój takt i wysoka kultura w kontaktach międzyludzkich, zaangażowanie w krzewieniu postaw patriotycznych oraz osobisty udział w rocznicowych obchodach ważnych dla Polski i naszej lokalnej społeczności wydarzeń jest dla nas wspaniałym przykładem.
Zawsze czuliśmy w Tobie oparcie i ojcowską troskę o właściwe decyzje. Pan Bóg najlepiej zna Twój trud i starania, umartwienia, zmagania a czasem cierpienia. Nie mamy wątpliwości, że nieraz było Ci ciężko z naszego powodu. Przepraszamy za to wszystko i prosimy byś nam wybaczył. Prosimy, aby Pan Bóg wynagrodził krzywdy według hojności Swego Serca.

****

Dziś pragniemy Ci Drogi Księże Proboszczu podziękować za serce, dobrą radę, życzliwą obecność, wytrwałość, a przede wszystkim za głoszenie słowa Bożego i sprawowanie świętych sakramentów. Twoja gorliwość i zapał, z jakim oddawałeś się naszej wspólnocie zasługuje na wdzięczną pamięć w naszych sercach.
Mamy nadzieję, że jeszcze długo będziemy spotykać się w Juszczynie. Bo jak nie wracać do miejsca gdzie spędziło się prawie 19 lat kapłańskiego życia.
Zapewniamy, że zawsze będzie Ksiądz naszym oczekiwanym gościem.
Czcigodny Księże, zechciej przyjąć najserdeczniejsze życzenia na ten kolejny życiowy etap: zdrowia, wytrwałości, wszelkich łask Jezusa, któremu służysz.
Niech wspomaga Cię Matka Najświętsza Nieustającej Pomocy, Twój święty patron – Kazimierz oraz Jan Paweł II.
Bóg zapłać za wszystko!

****

Zanim rozstaniemy się, Młodzież Naszej Parafii na czele z Wolontariuszami Światowych Dni Młodzieży pragnie skierować do Księdza Proboszcza kilka słów.

Spędził ksiądz z Nami osiemnaście lat, dla niektórych z Nas to większa część życia i chyba nie przypuszczaliśmy, że ten dzień, dzień rozstania nadejdzie tak szybko. Tak wiele Księdzu zawdzięczamy. Począwszy od lekcji Religii w Szkole Podstawowej, poprzez udzielane Sakramenty zapalałeś w Nas, Młodych płomień wiary i miłości do Boga. Nieoceniona jest i była Księdza cierpliwość i chęć wsparcia w chwilach kiedy tego potrzebowaliśmy. Zawsze widział w Nas Ksiądz potencjał i zawsze walczył o to byśmy nie zatracili w sobie Boga. Zarażał Ksiądz optymizmem i ogromną wiarą Nas i Nasze Rodziny. Był Ksiądz w chwilach radosnych i tych mniej, ale zawsze z sercem na dłoni, bez względu na wszystko. Słowo DZIĘKUJE nie jest w stanie wyrazić wdzięczności za wszystko to co otrzymaliśmy przez czas Twojej posługi w Naszej Parafii. Obiecujemy zachować wszystko czego Nas nauczyłeś w sercach, a Naszą Młodzieżową wspólnotę umacniać tak jak tego zawsze pragnąłeś.
Dalsze lata powierzamy Tobie Matko Nawiedzająca – miej w Swojej opiece Księdza Kazimierza i daj mu siłę i zdrowie.
Nie żegnamy się, a mówimy DO ZOBACZENIA! To była dobra robota Księże Proboszczu!

****

Drogi Księże Józefie.
Pojawienie się Księdza w Naszej Parafii, wniosło wiele świeżości i nowej energii. Wyciągnął Ksiądz rękę do Nas, Młodych by wspólnymi siłami dokonać czegoś nowego dla Nas i Parafian. Byłeś dla Nas Opiekunem i wciąż mobilizowałeś do pracy i współpracy. Wszystkie wypowiedziane słowa były zawsze głęboko przemyślane i trafiały w głąb serca – przybliżając Nam prawdę o Bogu. To będzie ogromna strata dla Nas Młodych i całej Wspólnoty Parafialnej, ale teraz Bóg postawił przed Tobą Księże Józefie nowe wyzwania. Prosimy więc Naszą Patronkę o wsparcie i ogrom łask podczas tego nowego etapu. Życzymy samych obfitości i dobroci, jednocześnie zapewniamy o modlitwie i o tym, że na zawsze zostanie Ksiądz w naszych sercach.

 

fot: Agnieszka Zemczak i Kamil Karkoszka