W dniach 10, 17 i 24 lutego odbyło się rewelacyjne widowisko, którego pomysłodawcami była grupka uczniów Gimnazjum nr 3 oraz Szkoły Podstawowej im. Franciszka Polaka w Juszczynie. Dzięki nim miesiąc luty 2013 zapisze się w pamięci Juszczynian, jako miesiąc skoków narciarskich zorganizowanych w Kopcu przez grupę sympatyków sportów zimowych.

Początkowo wydarzenie to traktowano z przymrużeniem oka, bowiem większość uznawała, iż będzie to zwyczajna zabawa dla dzieciaków. Okazało się, iż przygotowania do tego wydarzenia trwały już od tygodni, a głównym pomysłodawcą tego przedsięwzięcia okazał się 15 letni uczeń z Gimnazjum nr 3 w Juszczynie- Miłosz Polak. To jego hasło rzucone do kolegów, aby zbudować skocznię i zorganizować zawody, zmobilizowało większość chłopców do pracy. Za pomocą siły własnych rąk i nóg zbudowali skocznię, której punkt konstrukcyjny wynosił wówczas 15 m.

Pierwsze zawody, nie zebrały zbyt dużego grona osób, gdyż widowisko sportowe nie zostało odpowiednio nagłośnione. Pomimo tego i tak przybyło aż 27 skoczków i wielu kibiców, którzy żywo dopingowali zawodnikom z Juszczyny. Kolejne zawody odbyły się pod hasłem „Puchar Juszczyny Kopiec 2013”, na których zgromadziło się już prawie 100 osób- w tym 33 skoczków. Na tę okazję skocznia została powiększona i skoczkowie wykonywali już skoki o długości 18 m, a najlepsi skoczkowie- jak Maciej Chowaniec z Juszczyny ustanowili rekord skoczni na 18, 5 m. Dbając o bezpieczeństwo zawodników organizatorzy poprosili o pomoc strażaków z OSP Juszczyna, którzy profesjonalnie przygotowali się na tę okoliczność. Zabawa była niezwykle udana, a podczas kolejnych zawodów pojawiali się także kibice i zawodnicy z różnych miejscowości m.in.: z Trzebinii, Wieprza, Brzusnika, a także z Bystrej. Zawodnicy byli bardzo zadowoleni z nagród jakie otrzymali dzięki sponsorom oferującym się zarówno z prywatnych przedsiębiorstw jak i z ramienia Gminy.

Juszczyna posiada wielu sportowców- jak udowodniono tej zimy- także skoczków narciarskich. Roztapiająca się już skocznia w Kopcu przysporzyła wiele radości mieszkańcom naszej gminy, zarówno tym małym, jak i starszym. Skoczkowie reprezentowali bowiem różnorodny przedział wiekowy: od 9- do 37 lat, a wśród kibiców pojawiali się także dziadkowie startujących chłopców. Jednak wiek nie miał tutaj żadnego znaczenia, liczyła się tylko dobra zabawa, a jak widać skoki narciarskie łączą pokolenia.

W tym roku, skocznia była tylko jedna, ale już planuje się, że w kolejnych latach zorganizowany zostanie turniej Czterech Skoczni- kto wie, może kiedyś zorganizujemy konkurs Gminny? Czas pokaże! Z pewnością te zawody przyniosły wiele zabawy kibicom jak i skoczkom, a zapewniamy, że jest to wspaniała alternatywa dla tych, którzy spędzają zimowe popołudnia przed telewizorem. Młodzieży z Juszczyny z pewnością nie sprawia przyjemności jedynie oglądanie skoków narciarskich na ekranie- wolą działać- i bardzo dobrze! Może w przyszłości, dzięki takim akcjom sportowym znajdziemy w naszej gminie następców Adama Małysz i Kamila Stocha! Nigdy nic nie wiadomo, ale na razie jedno jest pewne- Juszczynianie udowodnili, że chcieć to móc- nawet jeśli ma się tylko 15 lat.

Zapraszam do obejrzenie filmów:

Miłosz Polak
Piotr Twardysko